Schoolfamily.com - Helping parents help their kids succeed at school

how do I solve this problem. 2 apples cost $2.49, 2 bananas cost$1.04 . Estimate the total. Please show me how you do this. Parent My child is in 2nd grade.

School Family Connection Newsletter

Get school tips, recipes, worksheets, and more

Yes, send offers from carefully selected partners.

Sign up
Advertisement
SchoolFamily Q&A > Public School > math-estimate
Please wait... Ask a Question

Question: math-estimate

how do I solve this problem. 2 apples cost $2.49, 2 bananas cost$1.04 . Estimate the total. Please show me how you do this. Parent My child is in 2nd grade.


Answer It!


Answers:

Advice from School Family and Our Experts

LiviaMcCoy writes:
You need to round off the two figures ($2.49 rounds to $2.50 and $1.04 rounds to $1.00). This makes is easy to estimate the answer. Two at $2.50 is $5.00 and 2 at $1.00 is $2.00. So, the total is about $7.00. When problems ask to estimate, they are not looking for an exact answer. They want you to figure out how to do it easily in your head.
  • Did you find this answer useful?

     0
     0


Answer this question: